15 lecie NZOZ Omega

Fragment artykułu w tygodniku „Gazeta Podlasia”:

„12 lipca w godzinach od 11.00 do 16.00 w NZOZ OMEGA w Sokołowie Podlaskim przy ul. Węgrowskiej świętowano w sposób niecodzienny 15. lecie działalności przychodni. Właściciele placówki, Zofia i Stanisław Murawscy postanowili wraz z pracownikami zorganizować “Białą Niedzielę”, czyli mówiąc inaczej – dzień otwarty dla wszystkich mieszkańców powiatu sokołowskiego, którzy w tym dniu mogli bezpłatnie skorzystać z porad specjalistów, wykonać bezpłatne badania krwi, USG czy skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych.

Można było skorzystać z porad takich specjalistów jak kardiolog (dr Tomasz Czerski, psychiatra (dr Katarzyna Czerwińska), dermatolog (dr Joanna Żółcińska), lekarz medycyny estetycznej (dr Jakub Żółciński), laryngolog (dr Jarosław Dmowski), diabetolog (dr Mariusz Bednarczyk), pediatra (dr Edyta Braun-Mikołajczuk), badania słuchu (Sebastian Putkowski). Do dyspozycji pacjentów była fizjoterapeutka, Ewa Kulik.

W specjalnie przygotowanym stoisku na wolnym powietrzu na placu przed przychodnią można było skorzystać bezpłatnie z pomiaru ciśnienia tętniczego i pomiaru poziomu glikemii glukometrem. Miłe, kompetentne i bardzo sympatyczne pani Jola i pani Bogusia zadbały o to, by każdy korzystający z ich usług wstał od stolika zadowolony. Obok, na stoisku przygotowanym przez dietetyczkę, Paulinę Wałachowską każdy mógł skorzystać z bezpłatnego pomiaru analizy składu ciała z omówieniem wyników, dowiedzieć się jaką dietę zastosować, by zgubić zbędne kilogramy. Można było również wykonać bezpłatnie USG. Było także stoisko, przy którym każdy odwiedzający w tym dniu placówkę medyczną mógł wziąć udział w quizie. Odpowiadając poprawnie na dwa pytania brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Nie było pustych losów – każdy los wygrywał. Dla dzieci przygotowano z tyłu przychodni plac zabaw z dużą zjeżdżalnią i trampoliną. Każdy z pacjentów mógł się posilić kiełbaską lub kaszanką z grilla zapijając je jasnym chmielowym napojem, skosztować różnego rodzaju ciasta czy owoców.

Osobą prowadzącą w tym dniu imprezę był Paweł Kryszczuk, który informował, z jakich porad specjalistów mogą skorzystać pacjenci i jakie atrakcje dla nich przygotowano. Na otwarcie przybyła dość liczna grupa mieszkańców, ale także i zaproszonych gości, wśród których był między innymi sokołowski starosta, Leszek Iwaniuk.

Doktor, Zofia Murawska serdecznie przywitała wszystkich przybyłych, a przede wszystkim pacjentów placówki, lekarzy, lekarzy specjalistów, którzy obecnie w placówce przyjmują, pielęgniarki.
– Chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że nasza przychodnia z dnia na dzień staje się coraz bardziej nowocześniejsza, że tutaj doskonalą się wszyscy, dziękuję mężowi, że nas wspiera codziennie, dziękuję synowi, że pomaga doskonalić nam przychodnię, synowej że zdecydowała się specjalizować w pediatrii gdyż zależy nam na pediatrach, dziękuję wszystkim swoim lekarzom: dr Edycie Braun która z nami jest praktycznie od początku, dr Bednarczykowi, dziękuję swoim pielęgniarkom, rejestratorkom, pani fizjoterapeutce – dziękowała Zofia Murawska. – Bez nich ja tutaj jestem nic nie warta, bo pierwszy kontakt pacjenta jest zawsze z nimi. Bardzo doceniam ich pracę i jestem z nich bardzo zadowolona. Także jestem bardzo zadowolona z pracy naszych specjalistów: dr Czerskiego – kardiologa, dr Dmowskiego, dr Czerwińskiej. Zapraszam pacjentów żeby się zapisywali do nas, do OMEGI, a my ze swojej strony postaramy się jeszcze nasze usługi bardziej udoskonalić.

Składano życzenia i gratulacje. List gratulacyjny przekazał starosta, Leszek Iwaniuk. Pani Danuta Kalinowska, lokalna pisarka, tradycyjnie oprócz bukietu kwiatów przygotowała na tę uroczystość ułożony przez siebie wiersz, która stwierdziła, że układa te wiersze tylko dzięki pani doktor, która dba o jej zdrowie:

“Kiedy tak pięknie ptaki śpiewają
i pachnie różany kwiat,
to wtedy nasza przychodnia OMEGA
obchodzi piętnaście lat.

A więc z okazji jubileuszu
nasza przychodnio zdrowia,
pacjenci dzisiaj składają życzenia
pacjenci z Sokołowa.

Lecz nie tylko z Sokołowa
bo i pobliskie wioski,
których mieszkańcy proszą o radę
i powierzają swe troski.

To są nie tylko moje odczucia
ale pacjentów wielu,
że spotykamy się z życzliwością
całego personelu.

Są tu lekarze specjaliści
nie tylko lekarz rodzinny,
możesz skorzystać też z rehabilitacji
abyś był sprawny i zwinny.

Niech ma w opiece cały personel
Pan Jezus i Matka Boska,
tego w imieniu wszystkich pacjentów
życzy Danuta Kalinowska.”

Pierwsze początki
NZOZ OMEGA powstał w lipcu 2000 roku i mieścił się w pomieszczeniach wynajmowanych w budynku Urzędu Skarbowego. Były to niewielkie pomieszczenia i z uwagi na niski komfort pracy z pacjentami, których wciąż przybywało, Państwo Murawscy zdecydowali się na wybudowanie dużego budynku z przeznaczeniem na przychodnię, która będzie spełniała najnowsze standardy unijne, wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia i udogodnienia dla niepełnosprawnych.

W nowym miejscu
Przeprowadzka do nowo wybudowanego budynku – notabene po sąsiedzku z poprzednim lokalem – nastąpiła w listopadzie 2002 r. Do dyspozycji pacjentów oddano nowoczesną przychodnię, w której znajduje się pięć gabinetów lekarskich, gabinety zabiegowe, oddzielne poczekalnie dla dzieci i dorosłych, punkt pobrań krwi, pokój zabaw dla dzieci oraz dobrze zaopatrzona apteka.

Certyfikaty i wyróżnienia
Przygotowania do otrzymania certyfikatu rozpoczęto w styczniu 2009 r. Audit przeprowadzono 28 lipca 2009 r. Aby otrzymać certyfikat należało sprostać procedurom zawartym w regulaminie ISO w każdej komórce organizacyjnej: rejestracji, gabinecie zabiegowym, punkcie szczepień, gabinecie lekarskim, gabinecie rehabilitacji leczniczej. Procedury te są dość rygorystyczne. Aby spełnić wymogi proceduralne dla rejestracji w NZOZ, wymagane były odpowiednie zabezpieczenie danych osobowych i komputeryzacja. Gabinety zabiegowe musiały spełnić kryteria dotyczące gromadzenia, przechowywania i transportu odpadów medycznych, zabezpieczenia przed zakażeniami, odpowiedniego przechowywania szczepionek oraz spełnienia wszelkich wymogów sanitarnych, kryteriów dotyczących BHP i innych.
Certyfikat jakości ISO 9001:2008 „Świadczenie usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej.”

Stawiają na dalszy rozwój
Właściciele placówki medycznej noszą się z zamiarem dalszego stawiania na rozwój świadczonych usług medycznych poprzez zwiększenie lekarzy specjalistów, zakup dodatkowego sprzętu medycznego i rozbudowę przychodni. Zakupiono nowoczesny aparat do USG, oprócz USG jamy brzusznej, tarczycy, serca można będzie wykonać USG naczyń i stawów. Cała przychodnia została zinformatyzowana, lekarze wypisują recepty komputerowo, także komputerowo prowadzone są karty pacjentów, chociaż jeszcze zgodnie z wymogami NFZ nadal prowadzi się ewidencję papierową.

Otwarci na pacjentów
W NZOZ OMEGA nie ma zapisu w kolejkę do lekarzy, wszyscy pacjenci są przyjmowani na bieżąco aż do ostatniego pacjenta, nawet gdy czas pracy lekarza wykracza poza godziny przyjęć. Dlatego, że trudno jest przewidzieć ilu danego dnia będzie pacjentów. Każdy pacjent który przyjdzie do OMEGI ma pewność, że w tym dniu zostanie przyjęty. Nie ma ograniczeń z wydawaniem skierowań do specjalistów, badania nie są limitowane. Ponadto w rejestracji panie są zawsze miłe i uśmiechnięte. Obsługują szybko, sprawnie i fachowo. Do lekarza można bez problemów zapisać się telefonicznie. Widać, że tutaj pacjent jest najważniejszy a epoka peerelu nie dotyczy tej placówki. (…)”

Artykuł dostępny również na stronie tygodnika:

http://www.gazetapodlasia.pl/wiadomosci/9657-sokolow-podlaski-15-lecie-nzoz-omega.html

“); ?>