Spirometria

Spirometria (badanie spirometryczne) jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc.

Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Wykonuje się zwykle tzw. spirometrię podstawową, a często również spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (czasami określaną jako „spirometria z oceną odwracalności obturacji”).

Jak umówić się na badanie:

Aby umówić się na badanie spirometrii w NZOZ Omega wystarczy skontaktować się z naszą Rejestracją osobiście lub telefonicznie (tel. 505 224 498).

Cena komercyjna spirometrii (badania prywatnego) – 25 zł – płatne w gabinecie lekarskim

Wskazania

Jest to jedno z podstawowych badan w pulmonologii, dlatego zakres wskazań jest bardzo szeroki; wśród nich można wymienić:

  • podejrzenie astmy (badanie przydatne do rozpoznania) lub POChP (konieczne do rozpoznania tej choroby) oraz monitorowanie ich przebiegu
  • ocena czynności płuc u pacjentów z chorobami śródmiąższowymi (np. zwłóknieniem płuc, sarkoidozą i innymi)
  • orzecznictwo medyczne.

Przygotowanie do badania

Do spirometrii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jest to badanie bezbolesne. Przed spirometrią warto jednak pamiętać, aby:

  • nie palić papierosów i nie spożywać alkoholu na min. 4 godziny, a najlepiej dobę wcześniej,
  • ubrać się w coś wygodnego, niekrępującego ruchów tułowia,
  • nie jeść obfitych posiłków na 2 godziny przed badaniem,
  • nie wykonywać intensywnych ćwiczeń bezpośrednio przed spirometrią,
  • koniecznie odstawić niektóre leki przeciwastmatyczne, jeżeli badanie wykonuje się po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela. W takiej sytuacji o konieczności odstawienia leków poinformuje rejestratorka.

Przeciwskazania do badania

Spirometria jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, jednak niektóre osoby nie powinny wykonywać tego badania. Ze spirometrii powinny zrezygnować:

  • osoby z rozpoznanym tętniakiem aorty lub tętnicy mózgowej,
  • osoby po niedawnej operacji okulistycznej,
  • osoby po odwarstwieniu siatkówki,
  • osoby cierpiące na dolegliwości bólowe po operacji w jamie brzusznej lub klatce piersiowej, które zaburzałyby pełny wdech i wydech.

Przebieg badania

Spirometria jest badaniem dokładnym i powtarzalnym, o ile wykona się ją prawidłowo. Niektóre z wyników w znacznym stopniu zależą od wysiłku badanego. Nie należy się obawiać „włożenia serca” w badanie i wysiłku – spirometria nie jest badaniem szkodliwym.

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy siedzieć prosto, nie wolno się garbić. Należy objąć szczelnie ustnik aparatu wargami i dokładnie wykonywać polecenia technika prowadzącego badanie. Początkowo oddycha się spokojnie. Następnie na dany znak nabiera się maksymalnie głęboko powietrza, po czym wykonuje jak najmocniejszy i najszybszy wydech. To pierwsza „trudność techniczna” (można to sobie przećwiczyć – trzeba dmuchnąć możliwie najmocniej).

Następnie kontynuuje się wydech jak najdłużej. Wkrótce ma się wrażenie, że w płucach nie zostało już w ogóle powietrza – nie wolno się poddawać, trzeba dalej dmuchać, aż do momentu, kiedy technik powie, że można już przestać. Poprawne wykonanie spirometrii wcale nie jest takie proste, ale warto się postarać. Badanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, a uzyskuje się wiarygodny i co ważniejsze powtarzalny (czyli podobny za każdym razem) wynik. Próbę zwykle powtarza się trzy razy, raz za razem, a uzyskane wyniki powinny być podobne – jest to jeden z warunków poprawnego wykonania badania.